1071 Ankara , Ankara’nın yeni kent merkezi Çukurambar’da, şehrin en önemli arterlerinden Eskişehir yolu ile Konya yolunun kesiştiği “Altın Üçgen” diye adlandırılan lokasyonda yer almaktadır.

Yatırımcı ve yapımcı Usta İnşaat, Kızılırmak Mahallesi sakinlerini bir araya getirerek yeni çekim gücü oluşturacak modern bir mahalle kurmaktadır.

Çevresinde kamu kurumları, ofisler, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler ve konutlar yer alan 1071 Ankara, aynı zamanda metro istasyonunun da yakınında yer almaktadır.

Sokaklar ve meydanlar dan oluşan bu yeni yaşam merkezi, mağazalar, ofisler ve rezidanslardan oluşmaktadır.

Cadde, farklı açılarla kesen sokakların tanımladığı ticari ünitelerin bir araya gelmesiyle tanımlanır, sokakların birleşme noktalarında tasarlanan meydanlarla açık alan kullanımları güçlendirilerek
farklı aktiviteler için de alan kullanımı yaratılmıştır.

Sokaklardan, ofis ve rezidans kulelerine de bağlantılar yapılarak , ticari ünitelerin açık ve kapalı alan kullanımları da sokak üzerinde planlanarak sokaklar güçlendirilmiş, tüm yapı gruplarının birlikteliğiyle
mahalle kurgusu oluşturulmuştur.

Yüksek blokların zemin kullanımı için podyum katlarının teras çatıları bahçe olarak düzenlenerek bu birimlerin ortak alan kullanımı, sosyal alanlarda geliştirilmiştir.

Modern mimarisi ile iki ofis, bir rezidans olmak üzere üç kuleden oluşan 1071 Ankara şehir silüetinde yerini almaktadır. Kule katlarında her ihtiyaca uygun farklı büyüklükte, istendiğinde birleşebilen esnek ofis seçenekleri sunulmuştur. Maksimum gün ışığı ve doğal havayı içeri alacak açılır cephe sistemleri uygulanmıştır.

Mimari projesi A Tasarım Mimarlık – Ali Osman Öztürk tarafından hazırlanan, dinamik formlarıyla ve kamusal mekanlarıyla 1071 Ankara iş yaşamının ve sosyal hayatının yeni merkezi olmaya aday.

ALİ OSMAN ÖZTÜRK
A TASARIM MİMARLIK